Δευτέρα 9 Μαρτίου 2009

ΓΑΣ ΧΟΛΑΡΓΟΥ- ΣΚ.ΑΝΟΙΞΗ 2.5-7.5 /ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΕΣΣΝΑ

Με μία ακόμη άνετη νίκη ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στη Γ'Εθνική η Σκακιστική Άνοιξη. Συγκεκριμένα, την Κυριακή 8/3 επικράτησε του ΓΑΣ Χολαργού εκτός έδρας με 7.5-2.5. Η επικράτηση της ομάδας ήρθε φυσιολογικά καθώς στις περισσότερες σκακιέρες(ιδίως τις ανδρικές όπου πήραμε 4.5 βαθμούς) η διαφορά δυναμικότητας ήταν αισθητή.Για την ομάδα νίκησαν οι Γκορίτσας,Σιγάλας,Κωστόπουλος ,Τσίχλης ενώ στις κάτω σκακιέρες Κωστοπούλου, Κοκόση και Κοκκινογένης επέκτειναν το σερί των νικών τους. Ισοπαλία έφερε ο Σωτήρης Λογοθέτης στη 2η σκακιέρα ενώ ηττήθηκαν οι Βακάλης και Μουράτης στις εφηβικές σκακιέρες. Η ομάδα μας τερμάτισε στην κορυφή της βαθμολογίας της Γ'Εθνικής με τον ΣΟ Παγκρατίου , ο οποίος όμως υπερίσχυσε στο 3ο κριτήριο ισοβαθμίας ( Πέτυχε ευρύτερες νίκες επί των αντιπάλων του άλλου ομίλου ΑΟ Δεξαμενής και ΓΑΣ Χολαργού-
Αξίζει να σημειωθεί πάντως ότι συνολικά (και στους 7 αγώνες ,όπου αντιμετώπισαν τους ίδιους αντιπάλους) η Σκακιστική Άνοιξη έφερε καλύτερα αποτελέσματα από το Παγκράτι.-Αθροιστικά 2 πόντους περισσότερους) και κατέκτησε τον τίτλο του πρωταθλητή. Η ομάδα μας κατετάγη 2η ενώ ο τρίτος ΑΟ Δεξαμενής ανεβαίνει επίσης στη Β'Εθνική. Στην άλλη άκρη του βαθμολογικού πίνακα ΦΟ Ελληνικού , ΑΦΟΑΝ , ΣΟ ΤΡ.ΣΙΑΠΕΡΑΣ Λιοσίων δε μπόρεσαν να αποφύγουν τον υποβιβασμό στην Α' Τοπική.

Συνολικά η απόδοση των 14 σκακιστών μας που συμμετείχαν στο πρωτάθλημα:

Γκορίτσας 5/7 με Μ.Ο. Αντιπάλων 2199 -> Απόδοση: 2358
Λογοθέτης 3.5/6 με Μ.Ο. Αντιπάλων 2092 --> Απόδοση:2150
Σιγάλας 3.5/7 με ΜΟ Αντιπάλων 2028 --> Απόδοση : 2028
Σκαπέρδας 4/5 με Μ.Ο. Αντιπάλων 1959 --> Απόδοση: 2228
Κωστόπουλος 4.5/6 με Μ.Ο. Αντιπάλων 1981 --> Απόδοση: 2181
Τσίχλης 4/4 100% με Μ.Ο. Αντιπάλων 1824 --> Απόδοση: (2224)

Στις αλλες κατηγορίες και πιο συγκεκριμένα στον ΠΟΑ:

Ο Πανιώνιος έχασε για δεύτερη σερί χρονιά το "τρένο" της ανόδου , καθώς αν και προηγείτο μέχρι τον τελευταίο γύρο, ηττήθηκε στο καθοριστικό ματς του τελευταίου γύρου από τον ΑΣ Παπάγου , ο οποίος και κατέκτησε το πρωτάθλημα και την πρόκριση.

Τον Α.Ο. 3 Αστέρες Πατησίων ακολούθησε στη Β' Εθνική και ο Α.Ο. Κηφισιάς ενώ τη θέση τους στον ΠΟΑ του 2010 παίρνουν η ΑΕΚ και ο ΔΙΑΣ Πετρούπολης.

Από τη Β' Εθνική υποβιβάστηκαν ο Παράδεισος Αμαρουσίου , ο ΣΟ Περιστερίου και ο ΣΜΑΟ Καισαριανής.

Στην Α' Τοπική η Ελευσίνα και ο "Σπύρος Μπίκος" Ηλιούπολης κατέκτησαν την 1η θέση στους ομίλους τους και ανέβηκαν , ενώ Ανάπτυξη Μεταμόρφωσης και Επικοινωνία Ηρακλείου θα διεκδικήσουν την τρίτη θέση ανόδου σε αγώνες μπαράζ.

Π.Κ.Ε. ΑΤΕ , Φοίνικας Αγίας Σοφίας , Πήγασος Κυψέλης και Αετός Αθηνών υποβιβάστηκαν στη Β' Τοπική και τη θέση τους παίρνουν ο πρωταθλητής της Β' Τοπικής ΣΟ Κορυδαλλού μαζί με ΑΟ Πεύκης , ΠΣ Αγίου Δημητρίου και ΣΟ Αθηνών.